Právě jsme vstoupili do dalšího roku, ve kterém můžeme očekávat zvýšený důraz českých firem na integraci stávajících i nových ESG trendů. Kromě toho budou muset společnosti reagovat na nové regulace, technologické inovace i měnící se očekávání investorů a spotřebitelů. Proto jsme pro vás sestavili přehled 10 nejdůležitějších ESG trendů, které budou rok 2025 formovat.
1. Povinný ESG reporting
Už s 1. lednem 2025 bude hlavním z ESG trendů reporting. Povinnost reportovat má v souladu se směrnicí CSRD více firem než doposud. Nově se totiž povinný ESG reporting vztahuje také na ty, které mají 250 nebo více zaměstnanců a zároveň splňují alespoň jedno ze dvou následujících kritérií – celková aktiva přesahující 20 milionů eur, nebo roční tržby přesahující 40 milionů eur. Tyto společnosti pak za tento rok musí reportovat nejpozději do poloviny roku 2026.
2. Zvýšený tlak na dekarbonizaci
Evropská unie si klade za cíl dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2050. Aby české firmy tento cíl splnily, budou muset více řešit jak snižování emisí skleníkových plynů, tak investice do zelených technologií.
3. Investice do ESG
Při svých rozhodnutích investoři stále více zohledňují ESG faktory. Tento rok by dokonce mělo dojít k zvýšení objemu ESG investic do takové míry, že překonají tradiční investice. Pro české firmy to znamená jediné. Jestli nebudou tento ESG trend reflektovat, mohou přijít o cenné zdroje externího financování.
4. Transparentnost dodavatelských řetězců
Pro společnosti s dodavatelskými řetězci bude hodně důležité, jestli jejich dodavatelé dodržují ESG standardy. To zahrnuje nejen etické získávání surovin, snižování environmentální stopy, ale i férové pracovní podmínky. Transparentnost v dodavatelských řetězcích se tak stane klíčovým faktorem pro udržení reputace a důvěryhodnosti u stakeholderů i veřejnosti.
5. Digitalizace
Technologické inovace jako využívání umělé inteligence a blockchainu společnostem umožní efektivnější sběr a analýzu ESG dat. Digitalizace tak celkově podpoří transparentnost a usnadní sledování plnění ESG cílů.
6. Biodiverzita a příroda, další z ESG trendů
Ochrana biodiverzity a udržitelné hospodaření s přírodními zdroji se pomalu stávají nedílnou součástí ESG strategií. Firmy proto budou muset více investovat do zelených technologií a integrovat příslušná řešení do svých strategií.
7. Sociální aspekty a inkluze
Rostoucí důraz na sociální odpovědnost povede firmy k implementaci politik podporujících diverzitu, inkluzi a férové pracovní podmínky. Zaměstnanci, zákazníci i investoři od nich budou nejen v tomto roce, ale i nadcházejících letech očekávat, že budou aktivně přispívat k řešení sociálních problémů.
8. ESG jako konkurenční výhoda
Podniky, které efektivně integrují ESG do svých strategií, získají konkurenční výhodu. Udržitelný přístup z jejich strany pak povede k vyšší loajalitě zákazníků, lepším vztahům s investory i zvýšení hodnoty značky.
9. Přísnější regulace a sankce
Nedodržování ESG standardů může vést k právním postihům a finančním sankcím. Regulační orgány tak budou v oblasti plnění ESG povinností v souladu s legislativou stále přísnější.
10. Vzdělávání zaměstnanců
Investice do vzdělávání zaměstnanců v oblasti udržitelnosti je dalším ESG trendem, který bude stále získávat na síle i atraktivitě. Firmám totiž zajistí efektivní implementaci udržitelných praktik. Zvyšování povědomí o ESG tématech u zaměstnanců pak zákonitě podpoří také rozvoj firemní kultury směřující k odpovědnosti a udržitelnosti.
Rok 2025 je plný výzev a příležitostí, které s sebou pro české firmy v oblasti ESG přinášejí mnoho pozitiv. Proaktivní přístup k těmto deseti trendům jim umožní splnit nové požadavky, přispět k celosvětovému udržitelnému rozvoji a v neposlední řadě posílit svou pozici na trhu.