Věděli jste, že z hlediska rovného odměňování má Česká republika největší mzdový rozdíl ze všech zemí Evropské unie? Mezi faktory, které jeho implementaci v Česku brzdí, patří nejen segregace na trhu práce, ale také nedostatečné prosazování legislativy. Proto se v tomto článku zaměříme na strategie a technologie, které vám rovného odměňování ve vašem podniku pomohou dosáhnout.
Aktuální ukazatel Gender Pay Gap, který vyjadřuje procentuální rozdíl mezi průměrným hodinovým hrubým výdělkem zaměstnaných mužů a žen u nás dosahuje 18 %. Přitom férové mzdové podmínky zvyšují motivaci, loajalitu i produktivitu zaměstnanců. V souvislosti s tím zlepšují hospodářské výsledky a snižují fluktuaci. Zároveň jsou firmy, které se řídí zásadami rovného odměňování a transparentní mzdové politiky atraktivnější pro nové pracovníky. Pokud se budete řídit těmito principy i ve vaší společnosti, můžete získat velkou konkurenční výhodu na trhu práce a minimalizovat právní rizika ve formě pokut nebo soudních sporů.
Legislativní požadavky České republiky
V červnu 2026 začne platit nařízení, které kromě dalších příkazů podnikům ukládá povinnost dorovnat platy všem lidem na stejné pozici v případě, že je mzda stávajících zaměstnanců významně nižší než těch nově přijatých. Do té doby u nás právní povinnost rovného odměňování stanovuje odstavec 1 § 16 zákoníku práce a zákon o rovném zacházení. Oba dokumenty nejen zakazují diskriminaci zaměstnanců, ale také definují minimální mzdu. I když je tento legislativní rámec nastaven tak, aby zajistil rovné odměňování, jeho vymahatelnost dodnes není adekvátní. I tak byste měli o jeho implementaci do firemních procesů usilovat, například proto, abyste mohli využívat výše zmíněné výhody. Níže se dozvíte, jak rovnost v odměňování vašich zaměstnanců zavést do firemní praxe.
4 způsoby, jak rovného odměňování dosáhnout
- Audit mzdové politiky – Rozdíly v odměňování na základě genderu, věku a dalších charakteristik rychleji identifikujete díky pravidelným auditům. Nástroje, které vám s jejich odhalením a nápravou pomůžou, kupříkladu na základě porovnání mezd napříč podniky ve stejném sektoru a regionu, jsou HR technologie i umělá inteligence.
- Transparentnost – Po auditu zaveďte jasná pravidla pro stanovení mezd, povýšení a odměňování. Eliminujete tak rozhodnutí provedená za základě subjektivních parametrů a posílíte důvěru zaměstnanců ve vedení firmy.
- Flexibilní pracovní podmínky – Nabídněte svým zaměstnancům flexibilní úvazek a umožněte jim práci z domova. Zjednodušíte tak zapojení osob do pracovního procesu po rodičovské dovolené a při dalších zásadních životních změnách.
- Vzdělávání – Své manažery o problematice rovného odměňování pravidelně informujte, v oboru je dále vzdělávejte a poskytněte jim vhodné nástroje. Právě oni patří k těm, kdo o mzdách a povýšení zaměstnanců rozhodují.
Mohou rovné odměňování podpořit technologie?
Implementaci rovného odměňování do firemních procesů vám usnadní nástroje, které analyzují mzdové trendy, identifikují nespravedlivá rozhodnutí a poskytují návrhy na nápravná opatření. Pro porovnání vaší mzdové struktury s konkurencí a zajištění tržně odpovídajících platů pak využijte benchmarking analýzu.
Komplikace při zavádění rovného odměňování
Některé podniky se domnívají, že rovné odměňování negativně ovlivní jejich ekonomiku a že jeho zavádění do firemní praxe bude příliš náročné. Dalšími překážkami mohou být nedostatečné technologie, komplikovaná struktura firmy nebo kulturní otázky. Opak je ale pravdou, a to nejen s ohledem na výhody, které jsme v tomto článku popsali.
Dosažení rovného odměňování ve firemní praxi si od vás bude žádat komplexní přístup. Ohled při jeho implementaci musíte brát jak na legislativu a inovace, tak na edukaci a transformaci firemní kultury. Pamatujte také na to, že rovnost mezd není jen otázkou etiky, ale i nástrojem pro zvýšení spokojenosti vašich zaměstnanců a vaší konkurenceschopnosti.