Firmám pomáhají jak dodržovat legislativní a regulační standardy nebo efektivní řízení v souladu se strategickými cíli na poli udržitelnosti, tak získat konkurenční výhodu. Stále větší množství podniků musí povinně sbírat ESG data za účelem vyhodnocení a splnění požadavků i regulací. Firmy zároveň musejí zlepšovat své procesy a hledat hodnotu těchto dat pro své podnikání. Využívají ale jejich potenciál naplno?
ESG data mají pro české společnosti zásadní roli, protože poskytovatelé financování stále více sledují naplňování cílů v oblasti udržitelnosti. Firmy tato data využívají při rozhodování o strategickém řízení, investicích, vztazích se zákazníky, konkurenci a dalších tržních silách. Banky a investoři vyžadují, aby firmy prokazovaly svůj závazek k udržitelnosti. Samotné společnosti musí obstát a obhajovat svůj byznys model před zákazníky, zaměstnanci, dodavateli a dalšími stakeholdery. Společnosti, které ESG strategie do svých aktivit implementují, se pak rázem stávají atraktivnějšími.
Hlavní výzva? Fragmentace a integrace ESG dat do interních procesů
České firmy, zejména malé a střední podniky, čelí hlavnímu problému – fragmentaci ESG dat. Data často zůstávají roztroušená napříč různými odděleními a systémy. Konsolidace, analýza, integrace těchto dat do rozhodovacích procesů a doložení pro účely ESG auditu se tím stávají obtížnými. Firmy mohou tento proces usnadnit tím, že zmapují klíčová data a začlení je do interních ERP systémů, rozhodovacích procesů, účetnictví a dalších nástrojů.
Stejně jako cena produktů a služeb je pro zákazníky stěžejní jejich uhlíková intenzita. Pro lepší pochopení toho, jak uhlíkovou intenzitu vašich výrobků a služeb ovlivňují dodavatelé, vám poslouží dotazníková platforma Synesgy, případně odborníci. Za příklad vám poslouží menší firmy jako Trenýrkárna, USSPA i velké podniky jako Albert, DPD a další, které nutné kroky k lepší integraci ESG dat do podnikových strategií už podnikly.
Role ESG dat a interního i externího auditu
Některé společnosti už nyní ověřují přesnost, kompletnost, spolehlivost a další atributy sesbíraných ESG dat. Další společnosti tato potřeba čeká v budoucnu. Interní ESG audit jim umožňuje hodnotit kvalitu dat i procesů. Dále jim usnadní identifikaci slabin, které mohou představovat významné riziko pro podnik. Kromě interního auditu firmy provádějí i externí audit, který nezávisle ověřuje postupy sběru ESG dat a kontroluje, zda firmy správně reportují a plní požadované údaje v souladu s relevantními standardy.
Strategické výhody zodpovědné práce s ESG daty
Kromě splnění regulačních požadavků nabízí efektivní práce s relevantními ESG daty také další výhody. Patří sem posilování vztahů se stakeholdery, využívání zajímavých obchodních příležitostí, měření naplňování strategických cílů, úprava zdrojů a investic a další nástroje pro strategické řízení společnosti. ESG data zároveň slouží společnostem jako vodítko při řízení rizik, snižování nákladů a zvyšování výkonnosti. Podniky by proto měly upravit své postupy. Ideálně tak, aby splňovaly požadavky na ESG data a vhodně je využívaly k dosažení dlouhodobých strategických cílů a zvyšování podnikové hodnoty, anglicky „enterprise value“.
Firmy, které dostatečně rychle reagují a implementují ESG data do svých strategií, získávají náskok před konkurencí a zajišťují si dlouhodobou prosperitu. Tato pružnost se firmám vyplácí jak v oblasti udržitelnosti, tak při zvládání změn ve vnějším prostředí, například zvýšení se četnosti extrémních klimatických jevů i dlouhodobých dopadů změny klimatu.