Naše aktivity jsou v otázkách udržitelnosti nedostatečné

7. 8. 2024

Lidé se domnívají, že pro zmírnění klimatické změny děláme dostatek. Možná tomu věří kvůli dlouhodobým kampaním zaměřeným na třídění domovního odpadu. Data ale bohužel potvrzují opak. V současnosti stále nedosahujeme na stanovené ESG cíle vedoucí ke zmírnění negativních dopadů na životní prostředí a všechny jeho obyvatele. Přitom má změna klimatu dalekosáhlé dopady na životní podmínky v Česku a stabilitu našeho i celosvětového ekosystému.

Kvůli zvyšování objemu skleníkových plynů v atmosféře a následnému oteplování povrchu Země dochází k vyšší frekvenci přírodních extrémních jevů a katastrof. Jsou jimi lesní požáry, extrémní horka, silné bouře i hurikány. Nedostatek vody zase negativně ovlivňuje naše zemědělství a ve vybraných oblastech zásobování vodou. I když se v České republice objevuje snaha o snížení emisí skleníkových plynů, pořád jsme od dosažení klimatických cílů hodně daleko.

Podle zprávy Evropské agentury pro životní prostředí (EEA) roční emise skleníkových plynů v Česku mezi lety 1990 a 2020 poklesly o 33 %. To je pozitivní, avšak stále nedostatečný vývoj. Vždyť každý obyvatel Česka průměrně vyprodukuje více než 10 tun skleníkových plynů ročně.

Obnovitelné zdroje energie v Česku

Podle Českého statistického úřadu činil podíl obnovitelných zdrojů na celkové spotřebě energie v ČR v roce 2022 pouze 16,2 %. Průměr EU byl ale tehdy přibližně 22 %. Stav částečně udává složitá byrokracie a pomalé tempo výstavby nových nefosilních energetických zdrojů. Z celkové výroby elektřiny u nás obnovitelné zdroje bez jádra tvoří jen 14,5 %. Naopak v Německu jejich podíl díky přírodním podmínkám na pobřeží Baltu dosahuje až 40 %.

Stagnace v oblasti výstavby větrných elektráren v Česku má mnoho důvodů, od složité a zdlouhavé byrokracie přes mnohdy iracionální neochotu místních obyvatel mít větrníky v blízkosti svých obydlí (NIMBY) až po zdánlivě nesouvisející školství. V něm je ignorována nejen kreativita, ale i skutečnost, že bez chyb není možné dosáhnout pokroku.

Naše aktivity a energetická závislost

Přibližně 41 % energie stále produkujeme z uhlí a jsme tak jednou ze zemí EU, které jsou na uhlí nejvíce závislé. Tato naše závislost pak přispívá k tvorbě emisí skleníkových plynů. Hnědé energetické uhlí má přibližně 2× vyšší emise skleníkových plynů než například zemní plyn. Naše země v roce 2023 navíc obsadila až 20. příčku v instalované kapacitě výroby solární elektřiny na jednoho obyvatele v rámci Evropy. Výrobní základna a zkušenosti českého průmyslu nám přitom dávají jedinečnou schopnost stavět jaderné zdroje.

Zdroj: https://www.statista.com/statistics/612412/installed-solar-photovoltaics-capacity-eu/

Česko tak selhává hned na několika úrovních – vládní, tržní i občanské. Vládní selhání zahrnuje nedostatečnou regulaci byrokracie a mezi obyvatelstvem stále rezonující nezvládnutý solární „boom“ z roku 2010. Tržní selhání souvisí s nedostatečným pochopením klimatických rizik z hlediska soukromých i státních firem a jednotlivců. Občanské selhání pak spočívá v šíření dezinformací a neadekvátní koordinaci iniciativ, které zároveň nedosahují potřebného rozsahu ani viditelného dopadu.

Nová éra udržitelnosti v České republice

Pokud se Česko dostatečně nezaměří na skutečnou změnu – dále bude jen na resortní úrovni podporovat konference a výrobu analýz „do šuplíku“ – a nezlepší implementaci existujících i nových projektů, můžeme si přivodit nevratné škody. Nutné jsou ovšem také investice do inovací. Řadí se mezi ně využívání nových technologií pro obnovitelné zdroje stejně jako ukládání energie. V neposlední řadě by se náš stát měl věnovat vzdělávání a informovanosti subjektů i občanů o klimatické změně a jejích budoucích dopadech.

Když totiž jako samostatná země, součást Evropské unie a celého světa přijmeme nezbytné kroky a přehodnotíme náš přístup ke změnám a inovacím, můžeme budoucím generacím zajistit udržitelnou budoucnost.