Toxicita prostředí v Česku: Má tento problém řešení?

30. 7. 2024

Alarmujícím problémem, který negativně ovlivňuje zdraví obyvatel, fauny a flóry České republiky, je toxicita prostředí. Na vině je energeticky náročná průmyslová činnost s negativními dopady na životní prostředí.

Toxicita prostředí kromě jiného zahrnuje vysoké emise skleníkových plynů, nízkou míru recyklace materiálů a nešetrné zemědělství zaměřené pouze na výnos. Všechny tyto faktory významně přispívají k degradaci ovzduší, vody a půdy. Tato situace vyžaduje urgentní opatření v souladu s ESG principy, které integraci udržitelných praktik do podnikání významně usnadňují.

Firmy, které přijmou ESG principy, mohou zásadně snížit svůj negativní ekologický dopad, zlepšit sociální odpovědnost a posílit transparentnost.

Jak mohou toxicitu prostředí řešit české firmy

  1. Čisté technologiePřechod podniků na obnovitelné zdroje energie je pro udržitelnou budoucnost zcela nezbytný.
  2. Udržitelné zemědělství – K životnímu prostředí šetrnější zemědělské praktiky významně přispějí ke snížení znečištění vody a půdy.
  3. Spolupráce a edukace – Zapojení místních komunit celkově zvýší povědomí veřejnosti o ESG problematice. Probíhat může ve formě dialogu v rámci analýzy dvojí významnosti pro účely vykazování udržitelnosti, zlepšení sociální odpovědnosti i investic do vzdělávání zaměstnanců.
  4. Transparentní komunikace – Když budou společnosti pravidelně zveřejňovat své environmentální a sociální aktivity, stanou se důvěryhodnějšími nejen pro své obchodními partnery.

Například ČEZ Group se zavázala k udržitelnosti ve své strategii VISION 2030 – Clean Energy Tomorrow. Komerční banka a ŠKODA AUTO jsou dalšími pozitivními příklady českých firem, které tyto principy do svých strategií úspěšně integrují. Komerční banka monitoruje spotřebu energie a usiluje o emisní neutralitu do roku 2026. ŠKODA AUTO pak v oblasti výroby plánuje dosáhnout CO2e neutrality do roku 2030. Firmy ostatně pracují nejen na snižování emisí skleníkových plynů. Ty velké podléhající směrnici CSRD o vykazování udržitelnosti čeká povinnost zveřejňovat také ostatní údaje o dopadech na životní prostředí v oblasti odpadů, vody a dalších toxicitu prostředí způsobujících praktik.

Pro zlepšení stavu životního prostředí v Česku je zásadní, aby více firem přijalo a implementovalo ESG principy. Sníží tak nejen toxicitu prostředí, ale získají tím i dlouhodobé strategické a ekonomické výhody. Prevence v podobě omezování příčin klimatické změny se jim násobně vrátí v podobě nižších budoucích nákladů na omezování dopadů této změny.