Význam inkluze ve firemním prostředí

15. 1. 2025

Diverzita na pracovišti je v současnosti klíčovým faktorem, který se podílí na úspěšnosti společností. Jejím smyslem je zaměstnance aktivně zapojovat do dění ve firmě, podporovat jejich rozvoj a přistupovat k nim s ohledem na individuální rozdíly. České firmy si komplexní principy inkluze postupně osvojují ve spojitosti s udržitelným podnikáním a souvisejícím snižováním fluktuace zaměstnanců. Zaměřit byste se na ně v rámci podnikání měli i vy, protože vám z hlediska HR i PR přinesou konkurenční výhodu.

Význam inkluze spočívá v přijetí a aktivní podpoře odlišností zaměstnanců, od genderových a věkových přes etnické po kulturní. Principy inkluze věří, že jen díky narovnání nerovností v těchto oblastech může každý zaměstnanec naplno rozvinout svůj potenciál. Mezinárodní studie navíc ukazují, že firmy, které jsou v oblasti inkluze aktivní, zvyšují pravděpodobnost, že dosáhnou nadprůměrných finančních výsledků.

Inkluze na pracovišti se věnuje především těmto čtyřem oblastem:

  1. Gender – Inkluze usiluje o narovnání rozdílů v platech a zajištění stejných příležitostí ve vedoucích pozicích bez ohledu na gender daného zaměstnance.
  2. LGBTQIA+ – Podle zásad inkluze je na pracovišti nutné respektovat genderovou identitu a sexuální orientaci každého zaměstnance.
  3. Věk – Principy inkluze řeší potřeby nejen mladých, ale také starších pracovníků.
  4. Hendikep – Co se týče hendikepovaných zaměstnanců, myslí se v rámci inkluze na bezbariérové pracovní prostředí a programy podporující jejich začlenění do kolektivu.

Proč je inkluze v českém prostředí důležitá

Za zvýšeným zájmem českých firem o principy inkluze stojí tři zásadní faktory. Firmy čelí nedostatku pracovní síly, a proto aktivně hledají zaměstnance napříč různými skupinami, jako jsou matky na mateřské dovolené, senioři nebo cizinci. České společnosti zároveň řeší stárnutí populace, což zvyšuje podíl starších zaměstnanců a nutí firmy intenzivněji řídit tuto oblast. Veřejnost také zvyšuje tlak na společnosti prostřednictvím rostoucího povědomí o inkluzi, což zvyšuje očekávání, aby firmy jednaly odpovědně. Stakeholdeři i veřejnost automaticky požadují, aby společnosti v tomto ohledu plnily své závazky.

3 příklady implementace inkluze v českých firmách

Prvním konkrétním příkladem dobré praxe v oblasti inkluze je MONETA Money Bank. Tato banka se v rámci projektu MON STEP od roku 2021 zaměřuje na začleňování osob s hendikepem do pracovního prostředí. Kromě tohoto projektu vyvíjí také další aktivity v oblasti sociální odpovědnosti na firemní i celospolečenské úrovni.

Význam inkluze nepodceňuje ani L’Oréal Česká republika. Soustředí se například na zvýšení podílu žen ve vědě prostřednictvím programu L’ORÉAL-UNESCO. Hlavními oblastmi, kde ženy účastnící se tohoto programu najdou uplatnění, jsou vědecký výzkum, inkluzivní krása a opatření v oblasti klimatu.

Albert Česká republika se pak pyšní vysokou retencí zaměstnanců, jejich různorodým věkem, nebo podílem žen ve vedoucích pozicích, který představuje 58 %. V roce 2021 tato společnost navíc podepsala Chartu diverzity. Jedná se o projekt Evropské komise, který na pracovní trhu Evropské unie podporuje a zavádí diverzitu i inkluzi.

Když společnost podcení význam inkluze

Jedním z negativních jevů v české společnosti, který ve svém seznamu prorůstových opatření mimo jiné zmiňuje NERV, je růst množství odkladů začátku školní výuky. V nich je Česko v popředí EU. Skoro čtvrtina českých dětí jde do školy o rok později, než by měla. Česko se tak stává zemí sedmiletých předškoláků. Spolu s dlouhou dobou mateřské dovolené, která ve srovnání s ostatními evropskými zeměmi dosahuje jedné z nejvyšších hodnot, u nás vytváříme prostředí pro nedostatečné zaměstnávání žen na mateřské dovolené a krátce po ní.

V Evropské unii je tak nejmenší zaměstnanost u žen ve věku okolo třiceti let, což vede k výrazným celospolečenským nákladům. „Za odklady školní docházky stojí často boj o to, aby se děti dostaly na dobrou střední školu, tedy boj o gymnázia. Rodiče proto už v první třídě taktizují, jak to zařídit, aby jejich děti měly náskok,“ uvedl v rozhovoru pro E15 náměstek ministerstva školství Jiří Nantl. Ten zároveň představil strategii na navýšení kapacit ve všeobecném středoškolském vzdělávání. V Česku máme totiž jen třicet procent škol se všeobecným zaměřením, zatímco ve zbytku EU je jich přes padesát procent. Pro rodiče tak boj o gymnázia a lycea začíná už nástupem jejich dítěte do první třídy.

Přínosy inkluze ve firemním prostředí

Jestli vás výše zmíněná a další problematika zajímá a rádi byste ji v rámci vaší firemní filozofie více řešili, měli byste se na význam inkluze a její implementaci podívat detailněji. Kromě zvýšení udržitelnosti vašeho podnikání vám přinese také výhody jako:

  • Zvýšená produktivita – Různorodé týmy vám přinesou nové a zajímavé pohledy na řešení problémů.
  • Nižší fluktuace – Pokud se vaši zaměstnanci budou cítit respektovaní, máte vyšší šanci, že ve vaší firmě budou pracovat déle.
  • Lepší reputace – Inkluzivní firemní prostředí posílí pozitivní obraz o vaší značce, takže budete pro stakeholdery i veřejnost významným společensky odpovědným zaměstnavatelem.
  • Nové talenty – Pokud budete vše zmíněné nejen vykonávat, ale i komunikovat ve svých HR kampaních, oslovíte širší spektrum potenciálních zaměstnanců.

Jak může inkluzi podpořit vaše společnost

Inkluzi ve svém podniku můžete dále podpořit stejně jako Albert Česká republika podpisem Charty diverzity. Existují ale i další nástroje, které využijete, třeba podpora rodičů prostřednictvím flexibilní pracovní doby nebo práce na částečný úvazek.

Pokud se do implementace inkluzivních politik do firemní kultury chcete pustit, myslete na to, že se jedná o dlouhodobý závazek. Je také důležité, aby všem zaměstnancům šlo příkladem vedení společnosti. Určitě byste pak měli efektivitu svých aktivit pravidelně sledovat a přizpůsobit je potřebám zaměstnanců.